Keratokonus

Keratokonus, korneanın zamanla öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi ile oluşan bir hastalıktır. Bu hastalıkta genetik faktörler önemli rol oynar hastaların az bir kısmında diğer aile fertlerinde de görülür.
Kornea, gözün en dış yüzeyinde, göze gelen ışınların ilk karşılaştığı kısmıdır. Korneadaki şekil bozuklukları görüntü kalitesini çok etkiler. Keratokonus rahatsızlığında kornea tabakası deforme olur bu yüzden kalitesiz bir görüntü oluşturur.
Keratokonus ilerleyici bir hastalıktır, ancak ilerleme hızı kişiden kişiye değişiklik gösterir.  Genellikle gelişme çağlarında hızlı ilerler, yaş ilerledikçe ilerlemesi azalır. 30-35 yaşından sonra da genellikle ilerlemez.Hastalık ilerledikçe korneadaki şekil bozukluğu çoğalmaya başlar. Erken dönemlerde miyop veya astigmat kırma kusuru şeklinde ortaya çıkar. İleri safhalarda görme kalitesi oldukça azalır. Bu dönemde özel keratokonus lenslerinden faydalanır. Hastalar kontakt lens takabildikleri ve görme dereceleri yeterli seviyede kaldığı sürece ameliyata gerek yoktur
Keratokonusta gözlükle görme asla yeterli değildir. Sert gas permeable lensler,hybrid lensler yada Özel yumuşak keratokonüs lensleri ile iyi bir görme sağlanabilmektedir.Keratokonüs hastalarında kontakt lens seçeneği ilerleyen teknoloji ile birlikte iyi bir alternatiftir.
Yüksek teknolojideki Yumuşak keratokonus lensleri tüm düzensiz kornealarda başarı ile uygulanabilmektedir. .Kerasoft3 Yumuşak keratokonus lensleri lensleri yüksek oksijen geçirgenli silikon hidrojel bir materyal ile üretilmiştir. Kerasoft3’ ün yüksek oksijen geçirgenliği sayesinde tüm gün yüksek konfor imkanı oluşmakta ve uzun saatler lensler gözde kalabilmektedir. Silikon hidrojel lenslerde kullanılabilen herhangi bir yumuşak lens solüsyonu kullanılabilir. Piyasada az bulunan sert lens solüsyonları yada Sert lens şampuanlarına gerek yoktur.
Kerasoft3 Yumuşak keratokonüs lensleri halen dünyanın dört bir yanında başarılı bir şekilde  uygulanmakta ve hastaları sert lenslerin eziyetinden kurtarmaktadır. Keratokonus rahatsızlığı olan hastalar genellikle şu ana kadar sert lensleri mecburen kullanmakta idiler. Ancak hastalar Kerasoft 3 Yumuşak keratokonus lensleri ile  yumuşak lens konforuna sahip olacaklardır.


Kerasoft lenslerinin Avantajları nelerdir?


1- Silikon hidrojel materyal sayesinde kornea için gereken oksijen iletimi yüksek miktarda gerçekleşir.
2- Kerasoft3 lensleri yumuşak bir yapıda olduğundan dolayı sert lenslerdeki rahatsızlık hissi yaşanmaz, korneada daha az sürtünme olduğu için göz tahrişlerine sebep olmaz.
3-Kerasoft3 lensleri Wawefront optik teknolojisi ile üretilmiştir.
4-Kerasoft lenslerinin takılıp çıkartılması kolaydır.
5-Göze tamamen oturduğu için sert lenslerde olduğu gibi gözden düşme, sağa sola bakıldığında görüntü kaybı gibi ihtimalleri büyük ölçüde ortadan kaldırır.
6-Kerasoft3 lenslerin 1 çifti 3 ay kullanılıp atılır, yerine yeni paket açılır. Bu sayede her 3 ayda bir taptaze ve yeni lenslerle güne merhaba diyebilirsiniz.
7-Uygulayıcı Göz Doktoru ve hastaları için zaman kaybı olmaz, 8 adetten oluşan deneme seti ile hekim kolaylıkla sonuca gider. Uygulama, yumuşak lens deneme prosedürleri ile aynıdır. Hekim içinde kolaylıktır. Karmaşık sert lens setleri ile defalarca hastaya lens denemeye gerek kalmaz, bir yada iki denemede hekim sonuca ulaşabilir.